Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 00:32

"Ferdinand I" a celebrat Ziua Regalităţii!

 

Ieri, mai mulţi elevi şi dascăli din cadrul liceului au organizat un program special în cinstea acestei date de mare importanţă istorică. În prima parte, elevii clasei a XI-a A - sub îndrumarea consilierului educativ, prof. Ionica Cîrstea - au susţinut în cabinetul de Chimie discuţii pe baza referatului "10 mai 1877 - Proclamarea Independenţei României faţă de Imperiul Otoman" şi au vizionat prezentarea Power Point - "Semnificaţiile zilei de 10 mai". În partea a doua, un grup format din două eleve de la clasa a IX-a D, Ramona Bădoi şi Elena Bacria, prof. Viorel Răducu, prof. ing. Ioan Mătăchescu şi prof. Ionica Cîrstea au depus o coroană la mormântul celui de-al doilea rege al României - Ferdinand I de Hohenzollern-Sigmaringen. Întreaga activitate s-a desfăşurat la iniţiativa directorului instituţiei, prof. Ana Răduţu.

Pin It