Şcoala Corbeni se remarcă din nou!
O echipă formată de trei eleve de la Şcoala Gimnazială nr. 1 Corbeni s-a clasat pe locul al doilea la etapa judeţeană a concursului "Democraţie şi toleranţă", care a avut loc sâmbătă, după ce a obţinut la finalul celor 3 probe nota 9,16. Grupa formată din Armina-Florentina Bran (pentru proba teoretică, la care a fost notată cu 9), Bianca Andreea Arman (proba practic-aplicativă, nota 8,5) şi Ana Maria Cut (proba artistică, nota 10) a fost pregătită intens de prof. Mariana Turian (primele două probe) şi Elena Lazăr (proba artistică). Acest concurs reprezintă o formă complexă de Educaţie civică, ce se adresează elevilor din ciclul primar şi gimnazial. Obiectivele generale ale competiţiei vizează asumarea rolului şi statutului de cetăţean în cadrul unei societăţi democratice, formarea şi dezvoltarea spiritului civic critic şi constructiv.
