Ştefan Dumitrache merge la sărbătoarea regalităţii!
Un argeşean de-al nostru a fost invitat de Casa Regală să participe la Garden Party şi la Concertul Regal Jubiliar oferite cu ocazia zilei de 10 mai. Directorul Muzeului Municipal, Ştefan Dumitrache, va merge mâine la Palatul Peleş, acolo unde se vor sărbători 150 ani de regalitate în România. Petrecerea va avea loc pe terasa castelului, începând cu ora 17.30. Invitaţii vor fi serviţi cu băuturi şi un bufet rece, iar Muzica Reprezentativă a Armatei va susţine un recital de muzică de pe toate meridianele globului. Momentul culminant al serii va fi la ora 18.00, atunci când Familia Regală va ieşi la balconul mic de la faţada Castelului Peleş pentru a saluta invitaţii. Trei avioane ale Iakărilor Acrobaţi vor survola Parcul Regal, iar 30 minute mai târziu va începe un concert susţinut de Camerata Regală.
Gazdele i-au rugat pe invitaţii bărbaţi să poarte la eveniment costume închise la culoare şi cravată, iar pe doamne să vină în ţinute de după-amiază la care vor asorta obligatoriu o pălărie. De asemenea, protocolul impune ca pe întreg Domeniul Regal să nu se vorbească la telefon sau să se fumeze.
