Au început înscrierile în învăţământul preşcolar!
De ieri s-a dat startul reînscrierilor şi - respectiv - înscrierilor micuţilor la grădiniţe. Astfel, pentru a se asigura cuprinderea copiilor cu vârste între 3 şi 6 ani în învăţământul preşcolar, se vor derula - succesiv - mai multe etape. Prima va avea în vedere reînscrierea copiilor care frecventează unitatea de învăţământ preşcolar în anul şcolar curent şi o vor frecventa şi în următorul. Cererile se vor depune în perioada 4-20 mai. Vor urma apoi celelalte etape de înscriere a copiilor nou veniţi, care se vor desfăşura după cum urmează: prima - în intervalul 23 mai-10 iunie, cu perioada de procesare a cererilor între 13-17 iunie; a doua, între 27-29 iulie, după care va urma etapa de ajustări, între 1-31 august. Aceasta din urmă reprezintă finalizarea înscrierilor propriu-zise, după eventuale retrageri şi mutări ale copiilor la alte grădiniţe. După finalizarea etapei de reînscriere, locurile libere se vor ocupa în ordinea descrescătoare grupelor de vârstă, adică: grupa mare (copii de 5 ani), grupa mijlocie (4 ani) şi grupa mică (3 ani). În baza HG nr. 1252/2012 şi în limita locurilor disponibile, pot fi înscrişi în grupa mică şi copii cu vârsta cuprinsă între 2 şi 3 ani.
