Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 23:19

Încă 4 ani pentru autostradă!

 

Ministrul Transporturilor, Dan Costescu, a fost joi în Argeş pentru a vedea traseul pe care va trece Autostrada Piteşti-Sibiu. Cât despre tronsonul până la Curtea de Argeş, Costescu a afirmat că acesta va fi gata abia în 2020. "Începutul lui iunie ne va prinde cu traseul ales definitiv şi cunoscut. Atunci vom putea să accelerăm şi munca pe şantier", a spus ministrul. Marea problemă pentru porţiunea de traseu Piteşti - Curtea de Argeş este aceea că până la această oră nu au fost făcute exproprierile, iar documentaţia se află la stadiu de proiecte geologice. "Profilul acestei zone nu va fi unul spectaculos, dar noi ne bucurăm că nu va fi nici scump. Podeţele vor fi oarecum accidentale. Este, poate, cel mai uşor de realizat", a concluzionat Dan Costescu. Vizita reprezentanţilor Ministerului Transporturilor a fost în satul Vărzaru, comuna Merişani.

 

Pin It