Spitalul Municipal aşteaptă acreditarea oficială

"Suntem la finalul unui proces demarat în urmă cu trei ani de zile, perioadă în care s-au depus eforturi considerabile pentru îndeplinirea obiectivului de acreditare a spitalului. Săptămâna trecută, între 18 şi 22 aprilie, am fost vizitaţi de o delegaţie a Agenţiei Naţionale de Management al Calităţii Serviciilor Medicale, care se află direct în subordinea guvernului. După ce au verificat totul, am înţeles - neoficial - că n-au fost probleme deosebite. Neconformităţile, gen sursă de alimentare cu apă proprie sau parc pentru copii, sunt extrem de greu de îndeplinit. Marea problemă, pe cale de generalizare la nivel de ţară, este aceea care ţine de completarea posturilor de medici. Recent s-au scos din nou la concurs şi sperăm ca de această dată să se înscrie tineri doctori, pentru a ne completa deficitul. Oricum, aşteptăm ca în următoarele cinci zile să primim punctajul după acest control la sânge - cum se spune - după care avem la dispoziţie alte cinci zile pentru a ne formula punctul de vedere şi a înainta eventualele obiecţiuni. Ca preşedinte al Consiliului de Administraţie, ţin să vă mărturisesc că am trecut printr-o perioadă de muncă încordată în aceşti ani, în care am modernizat spaţiile, am asigurat dotările necesare şi de aceea suntem încrezători că vom obţine rezultatul scontat. Nu ne-a fost deloc uşor să ne descurcăm, am pus ban pe ban, s-au întocmit proiecte pe baza cărora s-au accesat fonduri europene - exemplu, Ambulatoriul Spitalului - şi s-a făcut o permanentă pregătire a personalului medical. Concluzionând, a fost o muncă titanică, în care a fost angrenată nu numai conducerea şi toţi şefii de secţii şi compartimente, dar şi personalul din subordine. De asemenea, ţin să evidenţiez buna colaborare cu Consiliul Local Curtea de Argeş şi disponibilitatea de a ajuta efectiv de care au dat dovadă aleşii locali şi conducerea administraţiei municipale", a declarat ieri Constantin Panţurescu. Trebuie reţinut în acest context faptul că unele spitale - şi este cazul şi cu Spitalul Judeţean, din informaţiile pe care le deţinem - şi-au amânat acest proces de acreditare. Concluziile sunt evidente!
