Forestierul s-a remarcat la concursul pe meserii: locul secund la nivel naţional, plus doi campioni judeţeni!
În perioada 18-23 aprilie, Liceul Tehnologic Forestier din Curtea de Argeş - filiera tehnologică, profil Tehnic, domeniul Fabricarea produselor din lemn, a participat la faza naţională a Olimpiadei tehnice - specializarea "Tehnician designer mobilă şi amenajări interioare", desfăşurată la Odorheiul Secuiesc, în judeţul Harghita. Zona este una recunoscută a celor care şi-au câştigat o solidă şi meritată reputaţie de specialişti în tradiţionala artă de prelucrare a lemnului. Acolo, elevul argeşean Marian Florian Davida, din clasa a XII-a, îndrumat de profesorii săi, inginerii Andrei Grigorescu (care l-a pregătit pentru proba scrisă la Tehnologie) şi Aluniţa Munteanu (pentru proba practică la desen tehnic) a obţinut un meritoriu loc doi în finala pe ţară. De reţinut ar fi faptul că la această fază a participat câte un reprezentant clasat pe primul loc la faza judeţeană. Acest rezultat i-a adus elevului Davida dreptul de a beneficia de un loc la facultatea de profil, fără bătăi de cap, ca răsplată a talentului dublat de muncă de care a dat deja dovadă.
Nu în ultimul rând, Liceul Forestier şi-a dovedit superioritatea faţă de alte unităţi de profil din Argeş la concursul pe meserii (lucrări manuale sau mecanice în lemn), desfăşurat la Rucăr, în data de 20 aprilie. Acolo s-au obţinut două locuri I prin Constantin Narcis I. Mihai (clasa a X-a - îndrumători sing. Vasilica Neacşu şi maistrul Traian Popescu) şi Bianca Elena V. Dima (clasa a XI-a - îndrumători ing. Andrei Grigorescu şi maistrul Manole Iliescu), plus un loc III prin Vasile Vlăduţ V. Popa (clasa a X-a - îndrumători sing. Vasilica Neacşu şi maistrul Traian Popescu).
Felicitări şi mult succes în continuare elevilor premiaţi, profesorilor care i-au pregătit şi familiilor care i-au convins pe copiii lor că "meseria e brăţară de aur"!
