Sărbătorirea ocrotitorului spiritual al Mănăstirii Robaia


Sâmbătă, obştea monahală şi credincioşii prezenţi la Mănăstirea Robaia au participat la Sfânta Liturghie pentru a aduce mulţumire Bunului Dumnezeu şi Sfântului Gheorghe, ocrotitor al lăcaşului de cult, pentru binecuvântările revărsate asupra acestor locuri încărcate de istorie şi duhovnicie. În mijlocul clerului şi poporului s-a aflat şi ÎPS Calinic, care a rostit un cuvânt de învăţătură pentru asistenţă. Sfântul Mare Mucenic Gheorghe a trecut prin toate chinurile şi vămile muceniciei. Peste toate acestea, întărit de credinţa şi dragostea de foc pentru Hristos, le-a îndurat cu bărbăţie, stând tare în credinţă. Fiind întemniţat, a atins un mort, care de îndată a înviat. Însăşi Alexandra, soţia împăratului Diocleţian, văzând acestea, a mărturisit credinţa ei în Hristos. Chiar dacă împăratul a încercat să-l înduplece pe sfânt cu onoruri şi cu făgăduinţe, acesta a ales să rămână pentru totdeauna cu Hristos. În faţa acestei mărturisiri hotărâte şi văzând că toate încercările lui sunt zadarnice, Diocleţian a dat poruncă să li se taie capetele şi mucenicului Gheorghe şi împărătesei Alexandra. În drumul spre execuţie, Alexandra împărăteasa şi-a dat sufletul, iar Sfântul Gheorghe, mulţumind lui Dumnezeu cu bucurie, şi-a plecat capul sub sabia călăului la 23 aprilie 303, păzind până la capăt credinţa curată în Iisus, luând cununa cea neveştejită din mâna lui Hristos, Domnul şi Mântuitorul său!
De asemenea, tot sâmbătă a avut loc Pelerinajul de Florii, în comuna Sălătrucu şi în oraşul Ştefăneşti, pentru prăznuirea Intrării Domnului în Ierusalim. Credincioşii argeşeni s-au putut bucura duhovniceşte de Pelerinajul de Florii din comuna Sălătrucu, la care au participat începând cu ora 15.00 parohiile din comună, care în procesiune s-au oprit în rugăciune la cele 12 troiţe şi cu stâlpări în mâini au ajuns apoi la Mănăstirea Văleni pentru o slujbă de binecuvântare.
