Uniţi pentru a ajuta!

Timp de două săptămâni, copiii de la Şcoala Gimnazială "Mircea cel Bătrân", clasa I A, coordonaţi de învăţătoarea Aurelia Cîrstea, au lucrat la un proiect umanitar care a avut drept scop strângerea de bani pentru A.U.D.I. Pentru a obţine bani, micuţii s-au pus pe treabă şi au reuşit să creeze 150 felicitări şi figurine din ceramică pictate manual, pe care ieri le-au scos la vânzare (în faţa Grădiniţei "O lume minunată"), la preţuri cuprinse între 3-5 lei bucata. În ajutor le-au venit şi 2 grupe de preşcolari, coordonaţi de învăţătoarele Raluca Spânu şi Doina Mateescu, care s-au implicat în pictarea mai multor figurine din ceramică. Alături de elevi, preşcolari, educatoare şi învăţătoare au fost şi părinţii. "Sunt foarte mulţumită şi fericită de ceea ce am reuşit să realizăm. Noi facem de ani buni astfel de activităţi. Anul acesta este pentru prima oară când ne implicăm într-un proiect umanitar pentru cei de la A.U.D.I (Asociaţia Umanitară <<Dumnezeu este Iubire>>) şi obţinem un rezultat atât de bun. Am reuşit să facem o treabă pe cinste şi am vândut mare parte din felicitări! Ieri am reuşit să strângem suma de 670 lei, iar astăzi vom merge să înmânăm banii directorului asociaţiei, George-Robert Mitrache. Le mulţumesc din suflet tuturor celor care s-au implicat şi au fost alături de noi, în special părinţilor!", a încheiat înv. Aurelia Cîrstea.
