Vernisajul expoziţiei de icoane "Rugămu-ne Ţie"
În anul 1999, cu prilejul sărbătoririi a 640 ani de la aşezarea primului scaun mitropolitan al Ţării Româneşti la Curtea de Argeş, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Argeş a organizat prima ediţie a Expoziţiei-concurs naţională de icoane "Rugămu-ne Ţie!" Ajunsă acum la cea de-a XVIII-a ediţie, manifestarea se desfăşoară cu binecuvântarea şi sprijinul ÎPS Calinic, Arhiepiscop al Argeşului şi Muscelului şi reuşeşte să strângă în jurul ei mai toate instituţiile de seamă de cultură din judeţul nostru.
Prof. Cosmin Bloju a declarat că la ediţia din acest an şi-au anunţat participarea un număr de peste 60 iconari din întreaga ţară. După analizarea celor aproape 100 lucrări (icoane pe lemn sau pe sticlă, precum şi câteva basoreliefuri), juriul de specialitate va desemna cei mai buni 20 iconari care vor participa în data de 27 mai 2016 la Curtea de Argeş, la festivitatea de premiere. Până atunci însă, Consiliul Judeţean Argeş, prin Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Argeş, invită publicul argeşean iubitor de artă sacră la vernisajul expoziţiei ce va avea loc astăzi, la ora 13.00, la Muzeul Judeţean Argeş (Corp C) la o întâlnire cu icoana românească, tocmai potrivită cu perioada prepascală în care ne aflăm.
