Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 21:39

D.I.I.C.O.T. - la Auto!

Ieri după-amiază, elevii Liceului Tehnologic "Auto" au asistat la un curs despre traficul de influenţă şi combaterea infracţiunilor, susţinut de doi angajaţii ai D.I.I.C.O.T-ului (Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism), din Piteşti. Lecţia a început cu prezentarea elevilor de clasa a XI-XII-a a câtorva filmuleţe despre rolul funcţionarilor publici în societate, urmat de prezentarea riscurilor la care sunt expuşi atunci când comit infracţiuni, ce pedepse primesc în funcţie de infracţiunea comisă, care sunt pedepsele în cazul dării de mită la angajare etc. Înfiinţată în urmă cu 12 ani, D.I.I.C.O.T.-ul este unica structură din cadrul Ministerului Public specializată în combaterea şi investigarea infracţiunilor de criminalitate organizată şi terorism, al cărui scop principal este acela al destructurării grupurilor infracţionale organizate, frontaliere şi transfrontaliere. La finalul lecţiei, oaspeţii le-au dat posibilitatea elevilor şi profesorilor prezenţi în laboratorul de instruire tehnică să le adreseze mai multe întrebări. Printre curiozităţile celor de la "Auto" s-au numărat: care sunt pedepsele pe care le pot primi dacă sunt prinşi că dau şpagă celor din cadrul Poliţiei pentru obţinerea permisului auto sau amânarea unor amenzi, precum şi pentru depistarea la volan în stare de ebrietate. Răspunsurile reprezentanţilor D.I.I.C.O.T. au fost completate şi de recomandarea pentru elevi de a sta departe de infracţiuni, devenind un exemplu de corectitudine şi legalitate prin faptele pe care le întreprind în societate. La acţiunea de ieri au fost prezente următoarele cadre didactice: Irina Dima, Cristina Gobej, Dana Deaconu, Marian Muraru, Carmen Şerban, Valentin Bădic, Mihai Vasile şi Constantin Matei.

 

Pin It