Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 21:35

S-a emis procedura de restituire a taxei auto!

Ordonanţa de Guvern nr. 40/2015 dată în 2015 stabilea că persoanele care au plătit taxa specială şi taxa pe poluare pentru autovehicule, precum şi taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, pot să ceară toţi banii înapoi, fără a fi necesară acţionarea în instanţă. Ca mai toate lucrurile făcute în ţara noastră, prevederea era incompletă, întrucât nu se emisese şi o procedură de restituire şi - deşi era vorba să se facă acest lucru până la jumătatea lunii octombrie 2015 - abia pe 12 aprilie anul acesta s-a publicat. Astfel, până la data de 1 ianuarie 2021, contribuabilii trebuie să depună la organele fiscale competente o cerere şi următoarele documente: actul de identitate al persoanei fizice/al reprezentantului persoanei juridice, împreună cu împuternicirea dată acestuia (copie); documentul care atestă plata taxei speciale, a taxei pe poluare sau a taxei pentru emisiile poluante (în lipsa acestui document, verificarea plăţii se face în baza informaţiilor deţinute de autorităţi); cartea de identitate a vehiculului şi certificatul de înmatriculare (original + copie). Dosarul poate fi depus la registratura organului fiscal competent sau poate fi transmis prin poştă (cu scrisoare recomandată şi confirmare de primire). 

Cererea de restituire va fi respinsă dacă proprietarii de maşini nu vor putea dovedi achitarea vechii taxe auto, iar plata nu va putea fi identificată în evidenţele autorităţilor. Totodată, respingerea va fi decisă, de asemenea, dacă proprietarii nu vor anexa cererii documentele necesare sau dacă nu vor indica un cont bancar pentru plata sumei. Vechea taxă auto se va restitui contribuabililor - la cerere - într-o perioadă de cinci ani calendaristici, prin plăţi anuale de 20% din suma datorată. Cererile de restituire trebuie soluţionate în cel mult 45 zile de la înregistrare, iar solicitanţii vor fi informaţi asupra acestui aspect în maxim 10 zile de la emiterea deciziei de către autorităţi. De reţinut ar fi că pot să ceară restituirea doar persoanele care au plătit taxa auto înainte de intrarea în vigoare a timbrului de mediu. Mai precis, este vorba de perioada 2007 - martie 2013, atunci când statul a aplicat, în mod succesiv, taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule şi taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule.

 

Pin It