Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 21:35

Standarde europene la U.A.M.S. Şuici

Miercuri a fost zi de mare sărbătoare pentru U.A.M.S. Şuici. Instituţia, aflată în subordinea Consiliului Judeţean Argeş, a inaugurat pavilionul cantină şi unitatea administrativă, care au fost incluse în proiectul "Reabilitare, modernizare, extindere pavilion cantină şi birouri din cadrul U.A.M.S. Şuici", în valoare de 2.884.430 lei. Pentru finalizarea acestor lucrări au contribuit cu fonduri Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale (71,4%, adică 2.061.177 lei), Consiliul Judeţean Argeş (16,7%, respectiv 480.671,61 lei) şi U.A.M.S. Şuici (11,9%, însemnând 342.581,23 lei). "La ceremonia de deschidere au venit invitaţi de la toate instituţiile din Piteşti (n.r. - Consiliul Judeţean, Casa de Asigurări, Direcţia de Asistenţă Socială, Ministerul Muncii), dar şi din zona noastră, de la primării, de la şcoli şi alţii", a menţionat directorul unităţii, Vasile Neacşa Enăchescu. Printre invitaţi s-au numărat şi foşti angajaţi ai U.A.M.S. Reprezentanţii de la Casa de Asigurări de Sănătate şi de la Ministerul Muncii au vizitat pacienţii şi au schimbat impresii cu aceştia. Din activităţile specifice protocolului nu au lipsit întâmpinarea invitaţilor cu pâine şi sare, binecuvântarea instituţiei - care a fost dată de un grup de preoţi, tăierea panglicii şi o conferinţă de presă. "S-a discutat despre ce a fost, ce este acum şi ce urmează să mai facem, pentru că mai avem în plan reabilitarea celorlalte clădiri din incintă. Directorii de la Consiliul Judeţean ne-au asigurat că ne vor sprijini în continuare în acest demers. Impresia generală a fost peste aştepări. Nimeni nu bănuia că este atât de bine realizată şi edificată construcţia! Au remarcat mobilierul, dotările şi circuitele adecvate. Directorii de la spitalele din Valea Iaşului şi Brădet au fost impresionaţi că avem spaţii generoase, şi aici nu este vorba doar de cel pentru cantină. Cel de la Rucăr ne povestea că acolo nu dispun de un spaţiu aşa de larg pentru a construi ceva asemănător. Noi avem aici 3,5 ha...", ne-a mai precizat managerul. 

Preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Grigore Florin Tecău, a ţinut să amintească despre eforturile depuse la modernizarea centrului şi a mulţumit tuturor celor care s-au implicat în realizarea acestor lucrări: "În momentul de faţă, unitatea medico-socială de la Şuici poate intra în competiţie cu orice centru de acest fel din Europa. Nivelul şi condiţiile de viaţă de aici sunt la cele mai înalte standarde şi am reuşit, după ani de zile de muncă, eforturi şi investiţii, să transformăm o veche şcoală profesională, înfiinţată în 1926, într-un frumos centru medico-social de referinţă. Vreau să le mulţumesc tuturor celor care au participat la această investiţie şi, pe viitor, ne dorim să găsim mijloacele financiare să modernizăm şi Sala de sport a centrului, astfel încât unitatea de la Şuici să devină cea mai modernă din ţară!", a spus acesta.

 

Pin It