Eliza Milcă - singura argeşeancă premiată la Concursurile naţionale de referate religioase

Este în clasa a XI-a D, la Liceul Tehnologic "Ferdinand I" şi locuieşte la Capu Dealului. Pe când se afla în clasa a IX-a, îndrumată şi ajutată de părintele Daniel Gligore, a început să participe la concursurile naţionale pe teme religioase. Printre cele mai bune rezultatele ale sale amintim: premiul I la Concursul Naţional "Bucuria Credinţei prin iubire" (21 aprilie, 2015); locul II şi III la Concursul Naţional "Mâini întinse spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu" (21 mai, 2015) şi locul I la Concursul Naţional "Biserica şi şcoala din sufletul meu" (martie, 2016). Din decembrie 2014, Eliza colaborează şi cu revista "Bucuria Credinţei", unde scrie alături de ÎPS Calinic, Arhiepiscop al Argeşului şi Muscelului şi de părintele Daniel Gligore. Tot din clasa a IX-a, îndrumată de diriginte, prof. Mihaela Moraru, a ajuns să facă voluntariat la Centrul de Zi "Acces" din Curtea de Argeş. Nevoită să plece încă din copilărie împreună cu familia care lucra în Spania, pentru 4 ani de zile, Eliza a învăţat şi limba spaniolă. Acest lucru a determinat-o să-i înveţe şi pe alţii limba lui Cervantes. Aşa că, din vara anului trecut, predă gratuit limba spaniolă în cadrul Şcolii de Vară a Parohiei Capu Dealului. Este pasionată de Limba şi literatura română, dar şi de Limba şi literatura engleză. Şi-a propus să urmeze cursurile Facultăţii de Litere din cadrul Universităţii "Babeş-Bolyai" din Cluj-Napoca. În prezent, eleva de la "Ferdinand I" se pregăteşte pentru un nou concurs naţional, care se va desfăşura în data de 21 mai, la Bucureşti.
