Avem o calificată la naţională la Ştiinţe Socio-Umane!
Elevii din urbe au obţinut rezultate remarcabile la etapa judeţeană a Olimpiadei de Ştiinţe Socio-Umane care a avut loc luna trecută. La Educaţie civică, elevii de clasa a III-a de la Şcoala Gimnazială "Basarab I" au obţinut următoarele rezultate: grupa formată din Lavinia Alexandra Pătru şi Izabela Maria Stoica (prof. Alina Brezan Şerban) - nota 9, premiul III; grupa Tudor Şerban Brezan - Bianca Ionela Niţă (prof. Alina Brezan Şerban) - 8,20, menţiune; grupa Alexandra Donu - Alexandru Neacşu (prof. Loredana Dumitrescu) - 7,20, diplomă de participare. La Educaţie Civică, echipa Ana Maria Cojocaru - Adina Mincea (clasa a VII-a, Şcoala "Basarab I", prof. Lavinia Neacşu) a fost notată cu 9 şi a obţinut premiul II, iar echipa Bianca Andreea Arman - Ştefania Bălăitar (clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială Nr. 1 Corbeni, prof. Mariana Turian), cu nota 7,30, a primit diplomă de participare.
La Psihologie s-au remarcat două eleve de clasa a XII-a de la C.N.V.V. (prof. Mihaela Nedelcescu). A obţinut menţiune Andreea Mădălina Şelaru (nota 8,30) şi diplomă de participare Emilia Alexandra Pribeagu (7,30). La Economie a obţinut o diplomă de participare eleva Andreea Eliza Linu (clasa a XI-a, C.N.V.V., prof. Nadia Căvescu), având nota 7,70.
Surpriza cea mare a fost la Sociologie, acolo unde Maria Petrescu (foto), elevă în clasa a XII-a la C.N.V.V. (prof. coord. Nadia Căvescu) a ocupat locul I şi s-a calificat la etapa naţională, după ce a fost notată cu 9,65. Colega ei, Andreea Cosmina Herişanu, a luat 7,20 şi diplomă de participare. Noi îi felicităm pe toţi şi îi urăm Mariei Petrescu succes la naţională!
