Serviciul de Asistenţă Socială, mutat din primărie
De aproximativ o săptămână, Asistenţa Socială din Curtea de Argeş a început lucrul cu publicul la noul sediu, situat în căminul de lângă Poliţie. "Îi aşteptăm pe argeşeni să depună aici documente pentru toate prestaţiile cu care lucrează serviciul nostru, inclusiv cererile de ajutoare de urgenţă", a precizat Mariana Moise, şefa SPAS. "Nu se mai depun acte la primărie, în afară de cele pentru locuinţele ANL. Acestea se depun strict la sediul administraţiei publice locale, întrucât noi ne ocupăm doar de anchetele sociale", a mai precizat Mariana Moise. Argeşenii care vor merge la Asistenţă Socială trebuie să ştie că trebuie să intre mai întâi la Registratură, de unde vor fi îndrumaţi corect pentru rezolvarea problemelor cu care se confruntă.
Programul SPAS
De luni până miercuri, asistenţii sociali vor lucra între 08.00-14.00, când este stabilit programul cu publicul, iar între 14.00-16.00, angajaţii vor desfăşura activitate de birou. Joi, între 08.00-14.00, va fi program cu publicul, iar între 09.00-12.00, program de anchete sociale persoane cu dizabilităţi. De precizat este că vinerea nu se lucrează cu publicul!
