Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 20:33

Principesa Margareta: "Majestatea Sa e mai bine, mă simt mai relaxată acum"

Starea de sănătate a Regelui Mihai este mai bună, dar Majestatea Sa nu va reveni în ţară în perioada următoare, a declarat luni Custodele Coroanei României, Principesa Margareta, în faţa jurnaliştilor prezenţi la evenimentul de aniversare a Academiei Române. Chestionată despre programul de recuperare al Regelui, a precizat că acesta ''merge încet-încet'', argumentând că, întrucât nu este medic, nu poate da mai multe amănunte. Alteţa Sa a exclus o revenire în ţară a Regelui Mihai în perioada următoare, afirmând că însă că îl va vizita în curând în Elveţia.

Ultimul monarh al României şi unicul şef de stat din Al Doilea Război Mondial care mai este încă în viaţă a fost externat după 17 zile, pe 14 martie, din clinica medicală de la Lausanne şi a ajuns la reşedinţa privată, unde a rămas sub observaţia permanentă a echipei de medici de la spital, alături de cei de familie. Reprezentanţii Casei Regale anunţaseră în data de 2 martie, printr-un comunicat de presă, că Regele Mihai I este grav bolnav şi că, din acest motiv, se va retrage din viaţa publică. Consiliul Regal a luat notă de starea de sănătate a Majestăţii Sale, care a fost supus recent unei operaţii chirurgicale, diagnosticele puse de echipa medicală fiind "carcinomepidermoid metastazant" şi "leucemie cronică". Regele urmează un tratament complex şi solicitant, care îl împiedică să apară în public, având nevoie de o perioadă de refacere.

 

Pin It