Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 20:31

CEZ va emite facturi lunare!

Cititorilor noştri le este cunoscut scandalul care s-a tot vehiculat prin presă legat de faptul că CEZ Vânzare emitea facturi în avans - deşi acest lucru era interzis de legislaţie - cu sume mai mari decât costurile consumurilor reale. Nu este un secret nici că această companie nu s-a sinchisit să schimbe ceva atunci când a primit o amendă în valoare de 500.000 lei din partea ANRE pentru practici care încălcau pe faţă prevederile legale şi a continuat să factureze în acest fel şi în primele două luni ale anului curent. Din martie, însă, reprezentanţii CEZ au anunţat că vor crea "un avantaj" clienţilor şi vor trimite în plicuri numai factura aferentă fiecărei luni, cu condiţia ca aceştia să dea indexul lunar al consumului real, prin autocitire, urmând ca regularizarea să se facă trimestrial. Este evident că, de fapt, aici nu este vorba despre un serviciu făcut consumatorilor, ci pur şi simplu, această companie care furnizează energie a hotărât - în sfârşit - să intre în legalitate. Clienţii vor plăti de acum înainte doar atât cât consumă, iar toate taxele şi accizele le vor fi calculate la valoarea reală a energiei consumate. Transmiterea indexului către CEZ se va face la numărul de telefon 0251/929 şi în intervalele precizate pe factură. În cazul necomunicării indexului, se va estima un consum în fiecare lună, până la regularizare.

 

Pin It