Un proiect generos la Albeştii de Argeş: "Sădeşte un pom, creşte un om!"


Iniţiat de un grup ambiţios de cadre didactice de la Şcoala Primară din Albeşti-Ungureni, din care au făcut parte Claudia Lifoe (director), Florina Costinescu, Nicoleta Costache, Elena Urluescu, Magdalena Duţă şi Andreea Arion, proiectul şi-a propus ca scop cultivarea, stimularea interesului pentru mediul înconjurător, dezvoltarea abilităţilor de interacţiune prin comunicare şi lucru în echipă, cunoaşterea şi aplicarea tradiţiilor locale de către micuţii elevi. Acesta s-a materializat în ultima zi a lunii martie, una care pe Valea Argeşului a fost de-a dreptul superbă, anunţând venirea primăverii. Atunci, cei circa 60 elevi ai cursului primar, îndrumaţi de profesori, au plantat în grădina şcolii din centrul comunei 30 pomi fructiferi - meri, pruni, caişi şi piersici. "Plantarea s-a făcut pe un teren liber, iar materialul săditor l-am obţinut din donaţiile făcute de părinţii elevilor noştri, care au fost încântaţi de iniţiativă şi au interacţionat mai bine decât speram. Unul dintre aceştia, care are un gater, ne-a făcut surpriza de a ne pune la dispoziţie şi nişte popi din lemn, pentru a sprijini pomii abia plantaţi şi a le dirija o creştere corectă", a declarat prof. înv. Florina Costinescu. În numele colegilor şi al elevilor, a exprimat disponibilitatea ca în cazul în care vor apărea solicitări din partea primăriei, să sprijine acţiuni de plantare de arbori pe malurile cursurilor de apă, aşa cum este lansată o acţiune la nivel naţional.

Iniţiativa celor de la şcoala din Albeştii de Argeş merită să fie preluată şi de colegi de la alte unităţi de învăţământ din judeţ, indiferent dacă sunt gimnaziale sau liceale. Mesajul sub care s-a desfăşurat acţiunea de zilele trecute a fost unul asupra căruia merită să mediteze orice om responsabil: "Poţi să prinzi rădăcini în pământul tău şi să dăruieşti lumii ce-i mai bun!"
