Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 20:31

Ziua NATO, în România

Duminică s-a sărbătorit la Bucureşti ziua NATO, stabilită pentru prima duminică din aprilie. La sediul MApN a fost "Ziua porţilor deschise" între orele 08.30-13.00 şi, după ceremoniile militare, cei interesaţi au putut viziona expoziţii de tehnică de luptă folosită de trupele alianţei, au putut viziona în aulă filme cu tematică specifică sau au putut urmări exerciţiile de mânuire a armamentului din dotare de către profesioniştii din cadrul Brigăzii 30 Gardă "Mihai Viteazul". Ceremonii similare s-au desfăşurat şi în alte oraşe mari ale ţării. România a devenit membru cu drepturi depline al Alianţei Nord-Atlantice la data de 29 martie 2004, când au fost depuse documentele oficiale de aderare, iar peste câteva zile, la 2 aprilie, tricolorul a fost arborat la sediul NATO. Oficialităţile statului nostru au cerut aliaţilor ca în contextul întăririi forţelor ruseşti din Crimeea, o flotă navală să fie prezentă permanent în Marea Neagră, pentru asigurarea echilibrului de forţe în zonă. Decizia finală se va lua la summit-ul NATO programat anul viitor, dar este de aşteptat ca ea să fie favorabilă cererii formulate.

 

Pin It