Spectacol pentru persoanele cu autism
Ziua internaţională a conştientizării persoanelor cu autism a fost sărbătorită vineri în Sala Mare a Primăriei din Curtea de Argeş. Evenimentul a fost deschis de directorul Fundaţiei HAND-ROM, Maria Deaconu, care a ţinut să prezinte aspectele importante ale activităţii, dar şi oamenii care s-au implicat şi care au venit la eveniment. Dintre ei i-a amintit pe primarul Nicolae Diaconu, insp. Cornelia Baicu, Alisa Ciobanu, Ionel Voica, Aurora Tănase, Marius Deaconu, precum şi angajaţi ai fundaţiei, alături de mai multe cadre didactice din cadrul şcolilor care au fost implicate în proiect. Scena sălii a fost ocupată treptat de elevii Şcolii Gimnaziale "Basarab I" şi de o parte din profesorii şi copiii de la fundaţie. Sfatul primarului Nicolae Diaconu, acela de a da o şansă persoanelor cu autism, a fost întărit de afirmaţia Mariei Deaconu, care a îndemnat publicul prezent la eveniment să nu fie indiferent faţă de tinerii care au astfel de probleme şi să se implice pentru a-i ajuta să treacă mai uşor peste necazurile cotidiene.
