1 aprilie - Ziua păsărilor
Deşi această dată este cunoscută de cei mai mulţi dintre noi ca Ziua păcălelilor, pentru iubitorii de păsări, această zi reprezintă Ziua Internaţională a Păsărilor. Data nu a fost aleasă întâmplător, deoarece la 1 aprilie 1906 a fost semnată Convenţia Internaţională pentru Protecţia Păsărilor. Evenimentul se celebrează în numeroase ţări din Europa, marcând revenirea la viaţă a naturii, odată cu înverzirea vegetaţiei şi întoarcerea păsărilor călătoare din ţările calde. Ziua Păsărilor a început să fie sărbătorită la noi în perioada interbelică, învăţătorii şi profesorii vorbindu-le elevilor despre păsări sau făcând mici excursii în natură pentru a se bucura de frumuseţile acesteia. Între anii 1945-1950, tradiţia a fost abandonată, pentru a fi reluată abia în anul 1993, la insistenţele Societăţii Ornitologice Române care, în luna martie a anului 1994, a obţinut acordul Ministerului Educaţiei pentru organizarea sa în şcoli.
La acţiunea organizată cu acest prilej de Muzeul Judeţean Argeş vor participa elevi din clasele a IX-a, a X-a şi XI-a de la Colegiul Tehnic "C.D. Neniţescu", din Piteşti. Între orele 13.00-14.00, în amfiteatrul colegiului va fi vizionat filmul documentar "Şoimul dunărean revine în forţă", realizat de specialişti din patru ţări - Bulgaria, Ungaria, Slovacia şi România - printr-un proiect finanţat de Uniunea Europeană, în urma căruia această specie strict protejată a început să-şi mărească efectivele în arealul din Europa centrală şi de est şi - de asemenea - în Parcul Petrochimiştilor, din apropiere, vor fi observate păsările din oraş.
