La liceele din Curtea de Argeş, 7 abandonuri şcolare şi 15 exmatriculări
Din cele şase licee din oraşul nostru ("Vlaicu Vodă", "Ferdinand I", Seminarul "Neagoe Vodă Basarab", Forestier, Agricol şi Auto), unul singur are elevi cu situaţie de abandon şcolar. Este vorba despre Liceul Tehnologic Agricol "Constantin Dobrescu", la care sunt înregistrate 7 cazuri de abandon şcolar. Directorul adjunct, prof. Cristian Popa, ne-a declarat: "Până acum avem în şcoală doar 7 elevi care au decis să abandoneze cursurile, în principal din motive financiare. Noi, cadrele didactice, ne-am implicat în preîntâmpinarea unor astfel de situaţii, însă nu s-a mai putut face absolut nimic... O parte dintre ei ar fi putut primi <<Bani de liceu>>, însă din cauza numărului mare de absenţe de la cursuri, au pierdut dreptul de a beneficia de cei 180 lei lunar. În momentul în care ne-am deplasat la domiciliile lor, am înţeles mai bine despre ce era vorba. O parte dintre ei aveau părinţii despărţiţi, alţii erau plecaţi în străinătate, deci se aflau în situaţii delicate şi complicate. Până la urmă, a fost decizia lor de a se descurca în viaţă fără şcoală".
La capitolul exmatriculări, fruntaşe sunt liceele tehnologice Forestier şi Auto. Directorul liceului cu profil industrial, prof. Gheorghe Popa, ne-a declarat că la unitatea pe care o conduce s-a înregistrat un număr de 4 exmatriculări (câte două de la clasele a XI-a, respectiv a XII-a), toate din cauza numărului mare de absenţe. Prof. Ioan Călinescu, directorul de la Auto, ne-a informat că la Şcoala de Arte şi Meserii au fost exmatriculaţi 5 elevi, iar de la liceu - 6. Aşadar, la nivelul municipiului avem şapte abandonuri şcolare şi cincisprezece exmatriculări!
