Ziua Internaţională a Cărţilor, sărbătorită la Bibliotecă
Ieri, Secţia pentru copii din cadrul Bibliotecii Municipale a fost gazda unui eveniment în care cărţile pentru copii au fost în centrul atenţiei. Marcată la data de 1 aprilie, Ziua Mondială a Cărţilor pentru cei mici a fost sărbătorită miercuri de Grupa mare de 15 preşcolari de la Grădiniţa "O lume minunată", a cărui educatoare este Cornelia Ilic. Bibliotecara Codruţa Raicu le-a pregătit celor mici o serie de cărţi de poveşti pe care le-a expus, în ideea de a le face cunoscute şi de a fi răsfoite de aceştia, care au fost cuceriţi de poveştile "Alba ca Zăpada" şi "Povestea Filofteei", spuse de către educatoarea lor şi de preotul Dan Obrocea. Preşcolarii au ascultat cu mare atenţie şi interes ceea ce li s-a povestit, iar organizatorii au concluzionat: a fost o activitate educativă, pe care - cu siguranţă - copiii nu o vor uita!
