Şi în zona Curtea de Argeş, frigul este inamicul public nr. 1 al pomicultorilor
Gospodarii din nordul Argeşului privesc cu legitimă îngrijorare oscilaţiile dese de temperatură. Dintre ei, cei mai loviţi par a fi deţinătorii de livezi, care consideră că sunt deja compromise fructele de la zarzări, piersici şi caişi. Destui dintre ei se roagă cerului să mai ţină frigul, pentru ca să se întârzie înflorirea prunilor, merilor şi perilor. Şi asta cu atât mai mult cu cât ultimele buletine meteorologice prevăd o încălzire substanţială a vremii pentru perioada imediat următoare, după care se aşteaptă la noi scăderi de temperatură. Nu-i mai puţin adevărat că unii dintre gospodarii ceva mai grăbiţi au pus cartofi pe unele tarlale şi acum se tem să nu fi fost afectaţi de zăpada care a căzut în ultimele zile şi apoi a îngheţat. "E vai şi-amar dacă nu se stabilizează vremea" - spun cei mai mulţi dintre aceştia. Şi au perfectă dreptate!
