"Stop Violenţă!"
Ieri, la Şcoala Gimnazială "Basarab I" s-a desfăşurat o activitatea educativă care a avut drept temă prevenirea şi combaterea violenţei. Prima parte a activităţii a fost realizată cu ajutorul a doi dintre angajaţii Poliţiei - Elena Epure şi Mihai Neagoe. Aceştia le-au prezentat elevilor de la clasele a III-a şi a IV-a (A şi B) câteva aspecte referitoare la prevenirea şi combaterea violenţei în şcoală şi în societate, cu scopul de a învăţa cum să evite situaţiile tensionate în viaţa de toate zilele. Pentru a oferi un cadru mai practic şi mai uşor de asimilat, poliţiştii le-au prezentat în format Power Point şi câteva filmuleţe educative, urmate de o serie de sfaturi cum să evite să devină victime a unor abuzuri, înşelăciuni, furturi, cum să-şi păstreze banii în siguranţă ş.a. Evitarea intrării în contact cu persoanele străine, a deţinerii sau etalării unor sume mari de bani, bijuterii ş.a.m.d., se pare că au fost sfaturi foarte utile pe care cei mici cu siguranţă le vor folosi de acum încolo. A urmat un dialog între părţi, prin intermediul căruia s-au lămurit unele aspecte.
După plecarea poliţiştilor, 8 echipaje de elevi au participat la un concurs pe tema violenţei. Acesta a cuprins o serie de întrebări, care au vizat posibile cauze pentru declanşarea violenţei în şcoală, modalităţi de prevenire şi combatere a acesteia, rolul mass-mediei pentru diminuarea unor fenomene antisociale etc. La final s-a concluzionat că informaţiile au fost bine asimilate, mai ales că ele au fost oferite şi la unele ore de curs. O dovedeşte pe deplin şi expoziţia de pictură intitulată "Stop Violenţă!" Cadrele didactice implicate în acest proiect au fost Lavinia Neacşu, Mirela Eremia, Laura Molea şi directorul Anca Popescu.
