S-au prelungit termenele de plată a impozitelor pentru care se dă bonus!
Guvernul a decis modificarea cu trei luni a termenului pentru prima rată a plăţii impozitelor datorate pe clădiri, terenuri şi mijloace de transport. Astfel, nu se mai pune problema ca acestea să fie plătite până la data de 31 martie pentru a se beneficia de bonificaţia de 10%, dacă se achită integral ceea ce se datorează către bugetul local sau de stat. De această facilitate vor beneficia toţi contribuabilii care vor achita în totalitate dările până la data de 30 iunie. Pe de altă parte, Codul fiscal stabileşte că impozitul pe clădiri se plăteşte anual, în două rate egale, până la datele de 31 martie şi 30 septembrie, inclusiv. Guvernul a acordat şi în aceste cazuri o prelungire cu două luni, deci până la 31 mai 2016, a termenului până la care persoanele fizice care au în proprietate clădiri cu destinaţie mixtă sau nerezidenţială să poată depune declaraţia privind destinaţia clădirii. De asemenea, de aceaşi prelungire vor beneficia şi persoanele fizice şi juridice care deţin mijloace de transport radiate din circulaţie, până la data de 31 decembrie 2015. Cei aflaţi în astfel de situaţii au obligaţia să depună o declaraţie în acest sens, însoţită de documente justificative, la compartimentele de specialitate ale autorităţilor locale.
