Curtea de Apel Bucureşti i-a stopat visul de mărire: Dieter Stanzleit n-a fost recunoscut ca bastard al Regelui Mihai!
Marţi, Curtea de Apel Bucureşti a respins recursul formulat de către cetăţeanul german care susţine de ani de zile că ar fi fiul natural al fostului suveran al României din perioada 1940-1947, menţionând că "respinge ca neîntemeiată cererea de sesizare a Curţii de Justiţie a Uniunii Europene pentru a se pronunţa cu titlu preliminar". Povestea lui Dieter Stenzleit este destul de cunoscută pentru a intra în amănunte, astfel că vom puncta numai câteva momente semnificative. Acesta a intrat în atenţia opiniei publice de mai mulţi ani, dar s-a remarcat în anul 2000, atunci când şi-a manifestat dorinţa de a readuce în România rămăşiţele pământeşti ale lui Carol al II-lea (1930-1940) şi ale reginei Elena, soţia sa şi mamă a fiului, Mihai I. După abdicare, regele Carol a plecat cu amanta, Elena Lupescu, în exil, ajungând până în America de Sud şi încheindu-şi socotelile cu viaţa în vestul Europei. Cei doi au fost readuşi în ţară pentru a-şi dormi somnul de veci la Mănăstirea Argeşului în februarie 2003, dar nu graţie demersurilor făcute de Dieter Stanzeleit, care-şi revendica o filiaţie regală. "În realitate, tatăl biologic al subsemnatului este Majestatea Sa Regele Mihai I al României, realitate pe care dintotdeauna am cunoscut-o, fiindu-mi apoi confirmată de mama mea adoptivă, d-na Irmgard Stanzeleit", nota acesta în documentele înaintate instanţelor de judecată. Acolo menţiona că mama sa biologică ar fi fost Nerissa Jane Irene Bowes Lyon şi că familia Stanzleit l-ar fi adoptat de milă când era mic, preluând identitatea fiului acesteia, care era bolnav şi a decedat. În sprijinul afirmaţiilor sale a adus rezultatul investigaţiilor personale declanşate prin 1994, care i-au permis să contacteze mai multe persoane ce i-ar fi confirmat - chipurile! - relaţia carnală dintre mama biologică şi regele Mihai. Cert este faptul că neamţul n-a convins instanţele de judecată şi a pierdut procesul. Acum se poate mulţumi doar cu ce-a câştigat de pe urma cărţii "Regina pierdută", publicată în anul 2006, în care-şi face cunoscută povestea considerată ficţiune de către reprezentanţii justiţiei.
Acum câţiva ani, mai precis în anul 2006, ziarul nostru descoperise la Oeşti, în comuna Corbeni, un cetăţean despre care la fel circula un zvon că ar fi fost fiul natural al regelui Mihai. De reţinut ar fi faptul că respectivul, deşi semăna oarecum la înfăţişare cu ilustrul prezumtiv părinte trupesc, n-a avut pretenţia să moştenească tronul României, aşa cum s-a întâmplat cu alţii...
