Statul român cumpără "Cuminţenia Pământului"
După lungi discuţii între comisia de negociere stabilită de guvern şi proprietarii "Cuminţeniei Pământului" - capodoperă aparţinând lui Constantin Brâncuşi, s-a ajuns la o înţelegere şi aceştia din urmă au acceptat, în ultimă instanţă, oferta propusă de 11 milioane euro. Aproape jumătate din sumă, adică 5 milioane euro, va fi plătită de Executiv, iar cealaltă jumătate de către Ministerul Culturii, prin subscripţie publică naţională. Astfel, creaţia marelui sculptor va rămâne în posesia statului român. Lucrarea din calcar crinoidal, realizată prin cioplire, înfăţişează o femeie concentrată asupra ei însăşi, iar postura ei sugerează o deosebită ataşare faţă de pământul-mamă. Capodopera a fost expusă pentru prima dată în 1910, la Bucureşti şi a stârnit reacţii contradictorii, însă a fost acceptată, în cele din urmă.
