Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 18:24

Solomon Marcus a trecut în veşnicie

Unul dintre cei mai respectaţi români, acad. Solomon Marcus, s-a stins din viaţă joi dimineaţă, după ce în ultimele zile fusese internat la Spitalul "C.C. Iliescu". Născut la data de 1 martie 1925 la Bacău, a fost timp de 70 ani unul dintre cei mai respectaţi profesori din cadrul Universităţii Bucureşti. Personalitate enciclopedică, a reuşit să acopere o sumedenie de domenii, descoperind talente, crescându-le şi ajutându-le să-şi îndeplinească menirea.

Unul dintre primele exemple ar fi acela al acad. Gheorghe Păun, care ieri era marcat de trecerea maestrului într-o lume mai bună. "Dacă nu l-aş fi întâlnit pe dumnealui prin 1972/'73, pe când eram prin anul III de facultate, probabil că mi-aş fi construit o carieră de profesor de Matematică la Curtea de Argeş. Solomon Marcus a fost mentorul meu, cu el am făcut doctoratul, perioadă în care îl întâlneam zilnic şi care mi-a deschis noi orizonturi. Era un tip cu totul deosebit, de-a dreptul contagios în creativitate, abundând de idei noi, altruist până dincolo de limitele înţelegerii şi un mare iubitor de oameni. Pentru mine a fost un privilegiu să-l întâlnesc, să trăiesc lângă dumnealui şi să pot spune astăzi că i-am fost elev. Asta a fost o carte de vizită valabilă în întreaga lume pentru mine, căci era recunoscut drept mare savant şi om de cultură cam peste pe unde am fost în lumea asta mare" - ne-a declarat ieri acad. Păun.

Concitadinii probabil îşi amintesc despre fascinanta întâlnire cu tinerii, organizată acum câţiva ani la C.C.A., prilej cu care acad. Marcus a vizitat şi redacţia ARGEŞ EXPRES, oferind şi un interviu care a făcut furori la postul nostru de televiziune în acele zile. Obsesia permanentă a dumnealui era legată de educaţie şi de calitatea acesteia, care-l îngrijora. "Nu reuşim să ieşim din sărăcia cronică; distribuim o sumedenie de diplome de excelenţă la toate nivelurile şi este legitim să ne întrebăm cum se poate ca, având atâţia oameni deştepţi, să rămânem tot în coada Europei. Avem carenţe grave în educaţie şi în funcţionarea corelată a sistemelor".

Constarea acad. Solomon Marcus era foarte corectă, iar moştenirea pe care ne-o lasă este una imens de grea, căci presupune să facem ceea ce lui nu i-a mai permis viaţa să facă. Pierderea sa va fi greu de acoperit, cu toate excelenţele pe care încă le mai avem, noi - românii - cei care suntem atât de risipitori...

 

Pin It