"Bani de liceu" continuă şi în 2016!
Reprezentanţii guvernului au declarat că vor susţine financiar, prin intermediul programului "Bani de liceu", peste 60.000 elevi de liceu în anul şcolar 2015-2016. Desigur, elevii trebuie să ştie că suportul financiar este condiţionat de prezenţa zilnică. "Cred că orice astfel de iniţiativă are menirea de a duce la scăderea abandonului şcolar şi la atragerea unui număr cât mai mare de copii la şcoală", a anunţat ministrul Educaţiei, Adrian Curaj, pe pagina sa de Facebook. Vor beneficia de acest ajutor tinerii care provin din familii cu un venit mediu lunar pe membru, realizat pe ultimele trei luni, mai mic sau egal cu 150 lei. "Elevii vor primi 180 lei lunar, inclusiv pe timpul pregătirii şi susţinerii examenului de bacalaureat", a mai spus acesta. În data de 1 martie, din judeţul nostru erau depuse şi aprobate 1.420 cereri, din care 209 elevi din municipiul nostru. Vom prezenta într-una din ediţiile viitoare situaţia pentru fiecare liceu din oraş.
