"Ziua Mondială a Protecţiei Consumatorilor", celebrată la "Agricol"


La Liceul Tehnologic "Constantin Dobrescu", elevii de clasa a X-a care studiază modulul "Protecţia consumatorului şi a mediului" au participat marţi la un proiect educaţional intitulat "Ia atitudine! Apără-ţi drepturile!", în cadrul căruia s-au desfăşurat mai multe activităţi. Mai precis, tinerii s-au împărţit în 5 echipe şi au organizat un concurs care a vizat "drepturile cosumatorului", apoi au fost proiectate 2 prezentări - "Drepturile consumatorului" şi "Ce conţine eticheta?". De asemenea, a fost expus şi un material despre cum trebuie acţionat în situaţia în care achiziţionăm un produs defect. La organizarea întregii activităţi au luat parte prof. Dana Bănică, Daniela Dobrinoiu, Nicoleta Bălăşoiu, Nicoleta Mânzatu şi directorul adjunct al instituţiei, prof. Ion Cristian Popa. De menţionat că toate materialele au fost pregătite conştiincios de către elevii participanţi.
