Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 18:26

Buletin de sănătate a Regelui Mihai I, 15 martie 2016

Biroul de Presă al Majestăţii Sale Regelui este autorizat să transmită următorul comunicat:

"Medicii au încuviinţat ca Majestatea Sa Regele Mihai I să fie externat astăzi din clinica medicală de la Lausanne, după o internare de 17 zile. Regele a ajuns la reşedinţa privată, unde va continua să fie sub observaţia echipei de medici de la clinică, alături de medicii de familie.

Starea generală a Regelui este stabilă. Având însă în vedere gravitatea diagnosticului, tratamentul şi procesul de recuperare vor fi de lungă durată şi vor necesita o atentă supraveghere. Pentru zilele următoare, Principesa Elena va continua să fie alături de Regele Mihai I şi Regina Ana, părinţii săi.

O echipă de angajaţi ai Casei Majestăţii Sale Regelui, detaşaţi în Elveţia, sunt alături de Majestăţile Lor la reşedinţa privată. Custodele Coroanei este în contact permanent cu Majestăţile Lor şi cu echipa de medici. Alteţa Sa Regală îşi va continua angajamentele publice în ţară, urmând să se întoarcă în Elveţia curând, pentru a revedea pe Majestăţile Lor".

Pin It