Nemţii vor adopta câini fără stăpân din Curtea de Argeş
În ultima şedinţă ordinară a legislativului municipal s-a aprobat cererea formulată de către preşedintele Lothar Kranz, în numele Asociaţiei Vergessene Seelen (Suflete uitate), de atribuire a unui spaţiu şi a terenului aferent cu scopul adăpostirii şi îngrijirii câinilor fără stăpân până când vor fi pregătiţi să fie transportaţi în Germania la familiile care ar dori să-i adopte. Imobilul vizat era fostul laborator de la Staţia de epurare al Bioproteinelor, în suprafaţă de 270 mp şi a terenului aferent de 1.216 mp, bunuri aflate în proprietatea municipiului. Acestea au fost atribuite în folosinţă gratuită pe o perioadă de 5 ani asociaţiei care are sediul în Ludwigshafen am Rhein (Germania), urmând ca toate cheltuielile prilejuite de amenajarea şi funcţionarea adăpostului, precum şi obţinerea avizelor de funcţionare cad în sarcina beneficiarului dreptului de folosinţă - se stabileşte prin dispozitivul hotărârii de consiliu adoptate. "Ce noroc au unii..." - ar putea spune cu oarecare invidie pe câini glumeţul Nicolae Păunescu, văzând că e mai uşor pentru patrupede decât pentru bipede să obţină viza Schengen.
