Simularea BAC-ului la Matematică şi Istorie în Argeş: absenţi 1.435, plus 4 eliminaţi pentru tentative de copiere!
Miercuri, după cum vă informasem deja, s-au desfăşurat simulările Bacalaureatului la Matematică şi Istorie. Din informaţiile puse la dispoziţie de către inspectorul general şcolar adjunct, prof. Gheorghe Molea, situaţia în judeţul nostru se prezintă astfel: la clasa a XI-a au fost înscrişi pentru aceste probe 4.911 elevi, dintre care au absentat de la simularea examenului 771; la clasa a XII-a au fost 4.923 înscrişi şi 664 absenţi. Eliminaţi pentru că au fost descoperiţi în timp ce încercau să copieze au fost patru elevi din clase terminale, dintre care trei de la Liceul Tehnologic Costeşti şi unul de la Liceul de Arte "Dinu Lipati", din Piteşti. Pentru obiectul Matematică au existat patru tipuri diferite de subiecte, respectiv pentru clasele de Informatică, Tehnologic, Pedagogie şi Ştiinţele Naturii. "Timpul oferit pentru rezolvarea subiectelor a fost de 3 ore, iar din oficiu s-au acordat câte 10 puncte. Fiecare subiect de la matematică era cotat la 30 puncte, pentru rezolvări corecte, după cum urmează: primul, cu şase chestiuni, următorul cu două probleme şi ultimul cu alte două probleme. Mă simt nevoit să repet: absenţilor de la simulare li s-au pus absenţe, iar părinţii lor vor fi informaţi despre acest lucru, pentru a trage concluziile de rigoare asupra modului în care copiii dumnealor au tratat simularea Bacalaureatului, ca să nu fie luaţi prin surprindere de rezultatele din vară la examenele reale", a declarat inspectorul general adjunct Gheorghe Molea.
