Rezultate la simularea Evaluării Naţionale
Anul acesta, rezultatele simulării la Evaluarea Naţională (22-24 februarie) pentru elevii claselor a VIII-a au fost slabe. La nivel naţional, din 187.006 elevi înscrişi, 166.498 s-au prezentat la examen (90,71%) şi doar 73.342 elevi au reuşit să obţină medii peste 5 (44,05%). La disciplina Limba şi literatura română, rata de promovabilitate a fost de 60,54%, iar la disciplina Matematică, de 32,60%. Judeţul Argeş, ca şi procent de promovabilitate, stă foarte prost, situându-se sub 30%, după judeţe precum Vaslui, Tulcea sau Călăraşi.
La Curtea de Argeş, rezultatele simulării examenului de Evaluare Naţională nu au fost catastrofale. Şcoala Gimnazială "Mircea cel Bătrân" a înregistrat următorul rezultat: cea mai mare medie - 9,57 - a fost obţinută de un singur elev, iar cea mai mică medie a fost 1,60. Rata de promovabilitate la Şcoala nr. 4 a fost de 83,72% (din 86 elevi, 72 au obţinut note peste 5). La simulare s-au înscris 88 elevi, iar 2 au absentat. La disciplina Limba şi literatura română, rezultatele au fost următoarele: 4 elevi au obţinut medii între 2-2,99; 2 între 3-3,99, 6 între 4-4,99; 6 între 5-5,99; 13 între 6-6,99, 13 între 7-7,99; 26 între 8-8,99 şi 17 între 9-9,80. La Matematică, rezultatele au fost acestea: 2 elevi au luat punctajul între media 1-1,99; 5 între 2-2,99; 10 între 3-3,99; 4 între 4-4,99; 13 între 5-5,99; 13 între 6-6,99; 10 între 7-7,99; 17 între 8-8,99 şi 13 între 9-9,90.
La Şcoala "Armand Călinescu", cei 47 elevi înscrişi au obţinut la Română următoarele rezultate: 15 elevi cu medii sub 5; 3 între 5-6; 10 între 6-7; 8 între 7-8; 8 între 8-9 şi 3 între 9-10. La Matematică au fost următoarele rezultate: 21 elevi au avut medii sub 5; 4 între 5-6; 7 între 6-7; 7 între 7-8; 6 între 8-9 şi 2 între 9-10.
Cei 35 elevi de la Şcoala Gimnazială "Basarab I" au obţinut următoarele rezultate: 8 au avut medii sub 5; 4 între 5-6; 3 între 6-7; 7 între 7-8 şi 12 între 8-9 (rata de promovabilitate 77,14% la Limba şi literatura română). La Matematică s-au înregistrat următoarele rezultate:15 elevi au avut medii sub 5; 7 între 5-6; 4 între 6-7; 4 între 7-8 şi 3 între 8-9 (adică 54,29% promovaţi).
Conform datelor laconice oferite de către directorul Şcolii "Carol I", prof. Sorina Ştirboiu, procentul de promovabilitate în instituţia pe care o conduce a fost la simularea Evaluării Naţionale de 57,15%.
