Număr mare de cereri pentru ciclul primar la "Regina Maria"
"Ziua porţilor deschise", din 26 februarie, a avut succes la Şcoala Gimnazială "Regina Maria", pentru că - într-adevăr - copiii de la grădiniţele din Ivancea şi din cadrul celei de la Posada au mers în număr mare şi au făcut cunoştinţă cu viitoarea lor şcoală şi cu dascălii. Numai în primele două zile după demararea procesului de înscriere au fost înregistrate 40 cereri înaintate de părinţi, toate provenind din raza de circumscripţie a instituţiei, iar numărul lor continuă să crească, dat fiind că prima etapă se va încheia pe 18 martie. Abia în următoarea etapă (30.03-08.04.2016) vor putea fi înscrişi şi copiii doritori din afara circumscripţiei. "În funcţie de numărul de cereri, vom fi obligaţi să mai facem o clasă, pentru că nu-i putem refuza. De când s-a făcut clădirea nouă, avem spaţiu suficient, deci şi clasă disponibilă. Avem şi cadru didactic dintre cei care merg pe continuitate", ne-a declarat directorul şcolii, prof. Silviu Becheru. Momentan, există locuri pentru 50 elevi, adică două clase a câte 25 copii înscrişi, dar, în cazul în care va fi nevoie să se formeze o nouă clasă, acest lucru se va face - desigur - după obţinerea aprobărilor.
