Vernisaj şi dublă lansare de carte la C.C.A.
Joi, Consiliul Judeţean Argeş - prin Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Argeş - a organizat o nouă ediţie a Salonului de primăvară al artiştilor plastici amatori din judeţul Argeş. Există o colaborare foarte strânsă între instituţiile menţionate şi mediile în care artiştii plastici îşi desfăşoară activitatea. Astfel, şi-au expus tablourile cu un colorit aparte şi o tematică diversă artişti din cadrul Liceului de Artă "Dinu Lipatti" din Piteşti (Diana Avram, Adina Badea, Ligia Bocioacă, Miruna Bărbulescu, Ruxandra Buşe, Fernando Diaconu, Andreea Nelescu, Silvia Petrescu, Maria Rădulescu) şi din cadrul Şcolii Populare de Arte şi Meserii din Piteşti (Amalia Avram, Teodora Olărescu, Orlando Popa), studenţi de la secţia "Artă sacră" din cadrul Facultăţii de Teologie Ortodoxă "Sfânta Muceniţă Filoteea" (Andrei Golomoz, Vasile Macovei, Adela Nicoleta Marinică, Ioan Sandu, Ioana Raluca Ţoacă, Adina Andreea Zaharia), membrii Cenaclului de Arte Plastice "I.D. Negulici" din Câmpulung Muscel (Liviu Cioacă, Constantin Cojanu, Nelu Constantin, Ionel Dâmboianu, Gabriela Ghinea, Alexandru Marinescu, Rodica Neleţ, Livia Oprescu, Carmen Pascu, Gheorghe Paulian, Cornel Popa, Grigore Popescu Muscel, Cornelia Vasiloiu, Elena Vasilescu), precum şi alţi artişti reprezentativi care încă nu s-au afiliat (Ion Păuna - Retevoieşti şi Nicolae Pătru - Mihăieşti).
Această manifestare are o lungă tradiţie în judeţul nostru şi se înscrie în eforturile permanente ale instituţiei de a sprijini şi promova arta plastică de amatori. Evenimentul are un caracter itinerant şi, în fiecare an, este găzduit de o altă instituţie culturală din Argeş.
Premiu special
Cu ocazia vernisajului, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Argeş a acordat premiul "Gheorghe Pantelie", în amintirea celui care s-a implicat trup şi suflet în sprijinirea artei plastice de amatori din judeţul nostru, prin care organizatorii îşi propun să contribuie la promovarea şi sprijinirea unui tânăr artist care bate la porţile afirmării, şi care peste ani să reprezinte cu cinste judeţul Argeş. Anul acesta, a fost aleasă artista Ligia Bocioacă, cu tabloul "Natură Statică" şi a fost desemnat pentru înmânarea premiului pictorul Ion Pantilie, însă câştigătoarea nu s-a putut prezenta personal la premiere. Au luat cuvântul şefi de instituţii, artişti şi scriitori, printre care Nelu Constantin (director Cenaclul "I.D. Negulici"), Sorin Mazilescu (director Centrul Judeţean de Promovare a Culturii), Simona Hirică (director C.C.A.) şi viceprimarul Cristi Mitrofan. De menţionat ar fi că expoziţia este cu vânzare şi va dura două săptămâni.
Sorin Calea - "un împătimit al creaţiei"


Seara zilei de joi a continuat cu lansarea volumelor de poezie "1 gest" şi "Altceva", ale poetului şi prozatorului Sorin Calea. Au vorbit despre cărţi şi autor primarul comunei Valea Iaşului, Nicolae Barbu, viceprimarul municipiului, Cristian Mitrofan, prof. Constantin Voiculescu, Elena Eşanu-Şerbănescu, Florica Popa şi Marieta Olteanu. Într-un spirit de glumă, Mitrofan a declarat că poetul Calea scrie atât de mult încât nu poate ţine pasul cu el la citit. Prof. Voiculescu a susţinut un vast discurs care a avut ca idee principală faptul că din fiecare poezie a lui Sorin Calea se poate forma o concluzie care să ne fie călăuză în viaţă, pentru că, fiind născute din grijile şi frământările poetului, aceste versuri îndeamnă pe cititor la reflexie asupra condiţiei umane - văzută ca o permanentă şi ireversibilă curgere şi la trăirea intensă a vieţii. Pentru prof. Şerbănescu, Calea este un poet care face parte dintre acei cutezători care au încercat să modeleze altfel poezia, să îi dea o nouă înfăţişare, inedită, prospătă şi originală. Marieta Olteanu vorbit despre iubire şi darurile ei şi a citit din poeziile scriitorului, iar prof. Florica Popa a afirmat că versurile autorului reprezintă un adevărat tezaur care reuneşte gândurile, sentimentele şi munca celor ce au fost, sunt sau vor continua să fie.
În încheiere, scriitorul a mulţumit celor ce au participat la eveniment şi mai ales celor ce şi-au expus părerile şi aprecierile cu privire la creaţia sa literară. Doritorii au putut pleca acasă şi cu volume de poezie, cu autograf.
