"Tradiţii şi obiceiuri de 1 Martie"

Timp de două zile, Muzeul Municipal găzduieşte o expoziţie de Mărţişor organizată de conducerea Centrului "Sf. Cristofor" din cartierul Valea Sasului. Scopul acţiunii a fost acela de cunoaştere a tradiţiilor şi obiceiurilor specifice zilei de 1 Martie, urmată de aprofundarea simbolisticii acesteia. "Prin această activitate s-a reuşit împletirea teoriei cu practica, a utilului cu plăcutul, precum şi învăţarea unei lecţii prin art-terapie ", ne-a declarat coordonatorul proiectului, Florina Işfan. Cei 25 elevi de la centru, cu vârste cuprinse între 6-14 ani, au realizat 150 mărţişoare în aproximativ două săptămâni. Materialele din care au fost confecţionate au fost 100% reciclabile, precum plante uscate, seminţe, textile, nasturi ş.a. Pe principiul că "Nimic nu se pierde, totul se transformă!", copii de la centru, ajutaţi de art-terapeutul Eugenia Popescu, au reuşit să creeze obiecte decorative unice, deosebite prin formă şi culoare. "Pentru a lipi materialele din care au fost confecţionate mărţişoarele am folosit pastă poliuretanică expandată, colorată, iar şnururile au fost confecţionate manual. În urma acestei activităţi, copiii noştri au reuşit să stăpânească tehnicile de lucru, fapt ce le-a permis să obţină nişte mărţişoare foarte frumoase", a ţinut să precizeze Florina Işfan. În viitorul apropiat, copiii de la Centrul "Sf. Cristofor" au în plan ca de 8 Martie să realizeze o altă expoziţie cu felicitări dedicată exclusiv mamelor - am aflat din aceeaşi sursă.
