"Eco-Mărţişoare" la "Academia Piticilor"

În prag de primăvară, copiii de la G.P.P. "Academia Piticilor", coordonaţi de doamnele educatoare şi ajutaţi de părinţi, şi-au demonstrat talentul şi îndemânarea în confecţionarea unor mărţişoare, felicitări, coliere etc. Acestea au fost adunate într-o frumoasă expoziţie organizată la etajul clădirii. Prin această activitate s-a urmărit stimularea creativităţii şi imaginaţiei preşcolarilor. Obiectele au fost confecţionate din materiale refolosibile, precum nasturi, pânză, dantelă, lână, hârtie etc. "Interesul micuţilor a fost mare şi demn de apreciat. Sperăm ca şi în acest an să avem o ediţie reuşită", ne-a declarat educatoarea Emilia Zarioiu. "Activitatea face parte din proiectul naţional intitulat EcoŞcoala, pe care grădiniţa îl derulează de ani buni. Ceea ce au realizat preşcolarii poate constitui un cadou deosebit pentru oricine, în special pentru cei dragi", ne-a spus şi directorul grădiniţei, Teodora Tărceatu. Expoziţia va rămâne deschisă până pe 9 martie.
