Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 16:47

Ion Creangă, omagiat de Mărţişor

Şcoala "Basarab I" l-a sărbătorit ieri pe clasicul literaturii române, care a văzut lumina zilei la 1 martie 1837. Clasele gimnaziale, împreună cu profesorii Alina Iorga, Mihaela Eremia şi bibliotecara Gabriela Negrilă, au pregătit un program cultural artistic complex, care a cuprins mai multe momente. Evenimentul a debutat cu o prezentare de către prof. Eremia a tradiţiilor şi obiceiurilor specifice din ziua de Mărţişor şi a continuat cu citirea unui referat de către eleva Dalia Cosmescu, întocmit de bibliotecara care a ostenit din greu să selecţioneze o poezie ce a fost recitată de către Vlad Olteanu. Cel mai interesant moment a fost reprezentat de şezătoarea organizată de prof. Alina Iorga şi elevii săi, pe care au intitulat-o "O felie humuleşteană de viaţă!" Au impresionat plăcut straiele populare ale protagoniştilor, care au cântat, au jucat şi au prezentat câteva scenete cu şi despre Ion Creangă, dar şi despre perioada specifică celei de-a doua jumătăţi a secolului al XIX-lea. Finalul a aparţinut unui material despre Ion Creangă, prezentat în power point de prof. Iorga, cu tot ceea ce a însemnat viaţa marelui scriitor (casă, prieteni, copilărie, operă etc). Acţiunea s-a bucurat de participarea majorităţii elevilor şcolii, chiar şi din cursul primar, care au urmărit cu mare atenţie programul alături de director, prof. Anca Popescu, după care toţi au fost invitaţi la o expoziţie de carte şi de pictură, dedicată sărbătoririi lui Creangă şi Mărţişorului.

 

Pin It