Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 15:48

Dublu eveniment literar la Cenaclul "Nicolae Velea"

Vineri, începând cu ora 16.00, Biblioteca Municipală, Cenaclul "Nicolae Velea" şi Centrul de Cultură şi Arte "George Topârceanu" vor organiza în sala Orfeu de la C.C.A. un eveniment deosebit dedicat împlinirii a 140 ani de la naşterea marelui sculptor român Constantin Brâncuşi. Momentul va fi moderat de poetul George Baciu şi managerul Bibliotecii Municipale, Marian Ghiţă. Invitatul special al acestei luni va fi scriitorul şi compozitorul Marin Voican-Ghioroiu, din Bucureşti, care va prezenta piesa de teatru "Ne întâlnim la Paris", dedicată lui Constantin Brâncuşi şi Mariei Tănase. În cadrul evenimentului la care sunt aşteptaţi să ia parte toţi cei interesaţi de activităţile culturale din oraşul nostru sunt anunţate mai multe surprize, pe care aceştia le vor descoperi la faţa locului. De menţionat ar fi că, la iniţiativa poetului George Baciu, acest eveniment se va numi "Întâlnirea de la ora 16.00" şi va avea loc în fiecare lună.

Marţea viitoare, la ora 15.00, membrii Cenaclului "Nicolae Velea" se vor întâlni la Secţia pentru copii din cadrul Bibliotecii Municipale pentru a marca două momente literare: împlinirea a 80 ani de la naşterea scriitorului Marin Sorescu şi lansarea cărţii-antologie "Labirintul Leonorei", autor prof. Aurelia Corbeanu, publicată de Editura "Tipo Moldova". Sunt aşteptaţi să ia cuvântul profesorii Elena Eşanu-Şerbănescu, Daniel Dejanu, Constantin Voiculescu, Cezar Bădescu, Viviana Ilea, Florica Popa, Nicolae Moisescu şi alţii - ne-a comunicat directorul Marian Ghiţă.

Update: Din cauza unei erori de comunicare din partea directorului Bibliotecii, Marian Ghiţă, trebuie reţinut faptul că întâlnirea dedicată lui Brâncuşi se va desfăşura în data de 19 februarie, şi nu astăzi!

 

Pin It