Matei Iuliu Vitan, cel mai bun la Matematică!
Sâmbătă, la Piteşti s-a desfăşurat Concursul judeţean de matematică "Euclid", ediţia a VII-a, la care s-au înscris 42 elevi de la clasele a VII-a. Doar 8 dintre participanţi au reuşit să obţină cel puţi 20 puncte. Câştigător a fost Matei Iuliu Vitan, de la Şcoala "Mircea cel Bătrân", care a acumulat 24 puncte. El a fost urmat în clasamentul final de următorii: Ştefania Apostolide (23 p, Şcoala "I.L.Caragiale", Piteşti), Lucian Pandelică (23 p, C.N. "Zinca Golescu", Piteşti), Alexandru Chiriac (22 p, Şcoala "Mircea cel Bătrân", Piteşti), Sebastian Crăciun (21 p, Şcoala "Nanu Muscel", Câmpulung), Bogdan Georgescu (21 p, C.N. "Zinca Golescu", Piteşti) şi Oana Maria Corbeanu (20 p, Şcoala "Mircea cel Bătrân", Curtea de Argeş). Rezultate bune au mai obţinut şi Andy Ionuţ Zinca (20 p, prof. Nicolae Niţă), Karla Maria Ionescu, 19 p şi Răzvan Andrei Dobrin, 12 p. "Mă bucură concurenţa prietenească dintre voi! Sunteţi nişte elevi minunaţi şi mă bucur pentru fiecare dintre voi. Pentru mine, toţi sunteţi ÎNVINGĂTORI!", a scris pe pagina personală de Facebook profesorul de Matematică, Adrian Gobej, cel care îi pregăteşte.
