Eminescu, sărbătorit la Şcoala "Basarab I"

Vineri, Ziua Culturii Naţionale a fost aniversată de elevii şi profesorii de la Şcoala Gimnazială nr. 6 cu mult fast şi entuziasm. Elevii de la clasele V-VIII, coordonaţi de profesorii Alina Iorga, Diana Stoicescu, Lia Enescu şi Mirela Eremia, i-au adus un omagiu celui mai mare poet român, Mihai Eminescu. Programul a cuprins o serie de recitări din opera "poetului nepereche" în limbile română, engleză şi franceză. S-au prezentat, de asemenea, şi date despre viaţa şi operele lui Mihai Eminescu, comentarii literare, cântece pe versurile poetului şi s-au recitat poezii. Unul dintre elevi a evocat şi relaţia de prietenie dintre Mihai Eminescu şi Ion Creangă. Programul a fost încheiat de către eleva Elena Dalia Cosmescu, cea care a ales să interpreteze "Pe lângă plopii fără soţi".

Elevii au fost îndrumaţi de către directorul şcolii, prof. Anca Popescu, să viziteze şi expoziţia de carte eminesciană organizată la parterul şcolii de către bibliotecara Gabriela Negrilă, dar şi să lectureze texte eminesciene. Tot acolo a fost amenajată şi o expoziţie de desene inspirate din viaţa şi operele lui Mihai Eminescu, iar elevii au încercat să redea cât mai bine temele pe care poetul le-a abordat de-a lungul vieţii. Nu în ultimul rând, cei de la clasele a VI-a B şi a VIII-a B au fost, de asemenea, angrenaţi într-un concurs de lectură a poeziei eminesciene.
