Ne bate Siberia la uşă!
Previziunile meteorologilor, despre care vă informam în ultima ediţie a ziarului nostru, s-au îndeplinit punctual. Vremea rea s-a instalat începând din vestul ţării şi, până duminică dimineaţa, s-a extins din Banat până în sud-estul Munteniei, sudul Moldovei şi în Dobrogea. De fapt, acolo erau sub cod portocaliu de zăpadă şi viscol 11 judeţe, cărora li se adăuga capitala. Alte 20 judeţe erau azi dimineaţă sub cod galben. Autostrada 2, spre litoral, a fost închisă de sâmbătă, ca şi 13 drumuri naţionale din zona amintită. Zăpezile abundente au provocat probuşiri de copaci, care afectaseră şi reţele de alimentare electrice. În Argeş era cu probleme DN 73, în secţiunea de la ieşirea din Câmpulung spre limita judeţului Braşov. Pe Transfăgărăşan, duminică dimineaţa nu erau probleme deosebite. "Am scos utilajele de deszăpezire pe traseu şi azi noapte, pe la ora 01.00 şi de dimineaţă, după ora 07.00. N-au fost căderi masive de zăpadă, acum s-a mai potolit ninsoarea - practic fulguie uşor, ca în cărţile de poveşti ale copilăriei - şi stratul de zăpadă de pe carosabil nu depăşeşte 1-3 cm. Practic, se poate circula în condiţii de iarnă, cu echipamentul adecvat, până la Km 104", ne-a informat, înainte de prânz, Valerică Sandu, şeful Districtului de Drumuri Naţionale Piscu Negru. Meteorologii prognozaseră că după potolirea ninsorilor viscolite vor urma circa două săptămâni de geruri năpraznice, de sorginte siberiană, în care temperaturile vor scădea până la minus 20 grade Celsius. Atenţie: vin vremuri grele, în care iarna îşi va face mendrele!
