De astăzi, iarna îşi reintră în drepturi!
Meteorologii au anunţat că de astăzi vremea se va înrăutăţi simţitor. Ploile care vor apărea în vestul ţării vor aduce cantităţi de apă de 15-25 l/mp, iar în zonele de munte, lapoviţa iniţială se va transforma în ninsoare, care va avea ca rezultat aşternerea unui strat iniţial de omăt de 10-20 cm grosime. Ploile care vor ajunge şi în sudul Banatului se vor deplasa spre est, în Oltenia, Câmpia Română şi Dobrogea. Sâmbătă după-amiază şi în noaptea care va urma, ninsorile vor lua în stăpânire cam toată ţara şi, pe alocuri, datorită înteţirii vântului, se va semnala şi prezenţa viscolelor. Temperaturile vor reintra în normalitate şi cele de primăvară vor rămâne o perioadă simple amintiri - mai spun meteorologii.
