Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 19:21

Primul născut în 2016 la spital a fost băieţel! 

Primul copil născut anul acesta este un băieţel ai cărui părinţi sunt din comuna Cicăneşti, ne-a spus directorul medical al Spitalului Municipal, dr. Viorel State. Naşterea lui s-a declanşat acasă, pe 1 ianuarie, apoi mama, împreună cu pruncul, au venit la spital, pentru ca totul să se desfăşoare în cele mai bune condiţii. "Este un băieţel sănătos, cu o greutate normală. Mama a putut să alăpteze, iar după 5 zile, amândoi au plecat acasă", a declarat medicul. 

Tot în prima zi a anului au mai venit pe lumea noastră încă doi bebeluşi. Este vorba despre o fetiţă şi un băieţel din Tigveni şi Mălureni, ambii sănătoşi din punct de vedere medical. În primele 10 zile ale anului 2016, la Spitalul Municipal din Curtea de Argeş s-au înregistrat 13 naşteri, fără probleme şi, ceea ce este semnificativ, n-a apărut vreun abandon. Ultima naştere s-a realizat prin cezariană, iar mama şi copilul sunt, de asemenea, sănătoşi. "N-au fost naşteri cu probleme, totul s-a desfăşurat normal, în cele mai bune condiţii", a mai declarat dr. Viorel State.

 

Pin It