"Insomnia cuvintelor", la Curtea de Argeş
Luni, la Centrul de Cultură şi Arte "George Topîrceanu", poeta din Republica Moldova, Oxana Cârlan Munteanu, şi-a lansat acest volum de poezie. Autoarea a dedicat cartea amintirii "buneilor mei" - Elena Banaru Cârlan şi Andrei Cârlan. "Ei m-au condus în lumea copilăriei, cu talent, m-au educat fără să fi citit vreo carte despre educaţie, fiindcă dragostea lor faţă de mine era cartea cea mai de preţ. Aveau o artă înnăscută a dragostei pentru tot ceea ce le părea corect, bun, frumos şi util în calea ochilor. Ei au fost cei care mi-au ghidat dragostea faţă de ţara mea, România, spunând clar şi cu mândrie: Am şapte clase făcute la români!"
La eveniment au fost prezente aproximativ 30 persoane, dintre care îi amintim pe profesorii Florica Popa, Daniel Dejanu, Constantin Voiculescu, Aurelia Corbeanu, Elena Şerbănescu, managerul Bibliotecii Municipale, Marian Ghiţă, poeţii Viviana Ilea şi Dumitru. M. Ion. La lansare au vorbit editorul, prof. Gheorghe Ungureanu - care a făcut mea culpa pentru faptul că şi-a plasat poza proprie pe coperta a doua, deşi de pe prima lipsea aceea a autoarei. Au mai intervenit profesorii Elena Şerbănescu, Constantin Voiculescu, dar şi Viviana Ilea şi Marian Ghiţă. Prezentarea cărţii de către o parte din cei prezenţi a bucurat-o şi a emoţionat-o profund pe autoare.
