Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 18:21

Semnele vremii, în credinţa populară

După cum vă spuneam şi cu alte ocazii, bătrânii din satele din nordul Argeşului fac - pe baza observaţiilor moştenite de la înaintaşi - previziuni meteorologice destul de exacte. Astfel, ei sunt convişi că un Crăciun negru, deci fără zăpadă, este semn de Paşte alb. La fel, dacă plouă în ziua Naşterii Domnului, la Înviere va fi frig. Anul trecut, după cum se ştie, am avut parte de un Crăciun primăvăratic. Oare ar fi cazul să ne aştepăm la un Paşte cu omăt?... Să urmărim şi să vedem cât adevăr este în această previziune populară a vremii.

Pentru luna lui ghenar (ianuarie), semnele vremiii ar fi cam fi următoarele: anul va fi bogat dacă în noaptea de Anul Nou cerul e senin sticlă, iar dacă picură streşinile în prima săptămână din an, în toamnă fructele vor fi viermănoase; atunci când în ziua de Bobotează plouă sau dă lapoviţă, ar trebui să ne aşteptăm la un an sărac; moina în ianuarie prevesteşte o primăvară friguroasă, care se va instala greu şi destul de târziu, iar o vreme cu ger uscat deschide calea spre un făurar (februarie) cu destulă ninsoare. Atunci când cerul se înroşeşte spre răsărit, vom avea parte de un an ploios, iar dacă tună în ianuarie, vom avea pagubă în semănături şi boleşniţă în vite - mai spun bătrânii satelor din zona noastră, potrivit monografiei etnoculturale a satului natal, Poenărei, semnate de către istoricul Grigore Constantinescu

Pin It