Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 1 mai 2026 22:37

La Curtea de Argeş, în 12 decembrie, s-a încheiat proiectul "COMUN - calificare profesională completă la locul de muncă - ID 154775"

Acest proiect strategic, finanţat prin POSDRU, a fost implementat de Asociaţia Caritas Câmpulung, în parteneriat cu Asociaţia Solidaritatea Umană din Piteşti, având ca obiectiv general îmbunătăţirea capacităţii profesionale a 350 angajaţi din sectorul de energie şi activităţi conexe, pentru a răspunde exigenţelor companiilor şi de a creşte gradul de acces al acestora la programele de formare profesională continuă pentru obţinerea unor calificări complete. Numărul final al cursanţilor a fost de 372, iar pregătirea s-a realizat în timp de 62 zile cu personal de predare cu înaltă calificare.

Promovabilitate 100%

Prin acest proiect au fost pregătiţi la Curtea de Argeş angajaţi de la HIDROSERV pentru meseria de electricieni. După examenele din 12 decembrie, organizatorii au avut satisfacţia de a înregistra o promovabilitate totală, care dovedeşte seriozitatea cu care au tratat cursanţii şansa obţinerii diplomelor de calificare recunoscute pe plan naţional. Dreptul de participare îl aveau angajaţi cu nivelul maxim de studii postliceale, iar grupurile-ţintă au fost din judeţele Argeş, Vâlcea, Gorj, Timiş şi Hunedoara, care au primit şi subvenţii de câte 600 lei. 

Obiective îndeplinite

Închiderea de proiect s-a desfăşurat după examenele de la sediul HIDROSERV, de pe strada Barajului, în vecinătate, la Restaurantul Parc, unde s-a luat masa şi s-a prezentat proiectul complex cu obiective, provocări şi rezultate. Părintele Petru Păuleţ, preşedintele Asociaţiei Caritas Câmpulung, care a fost lider de proiect, a susţinut o scurtă, dar consistentă alocuţiune, din care n-au lipsit pildele inteligent alese pentru a sublinia importanţa pregătirii permanente, după care le-a dat cuvântul colaboratorilor care au prezentat proiectul. S-a făcut vorbire despre criza resurselor umane care a impus o permanentă formare profesională prin care să se limiteze plafonarea, pe baza egalităţii de şanse - singura care poate favoriza incluziunea socială a persoanelor cu vârste de la 24 ani până la peste 45 ani - cu scopul asigurării dezvoltării durabile. S-a luat în calcul promovarea inovării şi Tehnologiei Informaţiei şi Comunicării, dar şi asigurarea unei îmbătrâniri active. Astfel, în cadrul grupului-ţintă, minim 10% au fost persoane cu vârste de peste 45 ani şi tot atâtea de sex feminin. Promovabilitatea în condiţiile exigenţei manifestate de către examinatori dovedeşte cel mai bine succesul acestui proiect, care va avea ca rezultat primirea a 42 diplome de calificare pentru angajaţi ai HIDROSERV Curtea de Argeş.

 

Pin It